|
|
Порядок обліку музеїв при навчальних закладах
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Міністерства освіти і науки України 04.09.2006 № 640
Порядок обліку музеїв при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України
1. Цей Порядок визначає основні завдання та принципи проведення обліку музеїв, що не є юридичними особами і діють при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України, згідно з вимогами Закону України “Про музеї та музейну справу”, постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2000 №1147 “Про затвердження Положення про Музейний фонд України” та Положення про державну реєстрацію, перереєстрацію та обліку музеїв, затвердженого наказом Міністерства культури і мистецтв України 30.04.96 № 220 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.07.96 за №350/1375 із змінами, внесеними наказом Мінкультури і мистецтв України від 12.10.98 № 416.
2. Облік музеїв є основною формою впорядкування та систематизації музейної мережі, створення банку даних про музеї при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України (далі – музеї).
3. Основними завданнями обліку музеїв є: легалізація (офіційне визнання) музеїв, вручення реєстраційних свідоцтв та взяття їх на облік; виявлення в музеях матеріалів, що являють наукову, історичну, художню цінність і взяття їх на облік; упорядкування мережі музеїв.
4. Облік здійснюється шляхом заповнення уніфікованого паспорта (далі - паспорт) у 3-х примірниках згідно з додатком 1. Порядок заповнення паспорта додається (додаток 2). Взяття музею на облік засвідчується печаткою і підписом відповідного органу управління освітою.
5. Після реєстрації (перереєстрації) музею паспорт з відміткою про реєстрацію зберігається: перший примірник - у музеї, другий - у відповідному органі управління освітою, третій - в Українському державному центрі туризму і краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.
6. Реєстрацію музеїв за територіальним принципом проводять Міністерство освіти і науки Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. Загальний реєстр музеїв здійснює Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді. Міністерство освіти і науки України за поданням Міністерство освіти і науки Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій за формою, що додається (додаток 3).
7. Безпосередню роботу з реєстрації музеїв на місцях можуть проводити комісії, які створюються при відділах освіти районних (міських) держадміністрацій, до складу яких залучаються працівники освіти, культури, фахівці державних та громадських організацій. Організаційно-методичними центрами з проведення реєстрації та обліку музеїв на місцях, як правило, є позашкільні навчальні заклади туристсько-краєзнавчого профілю (центри туризму і краєзнавства, станції юних туристів тощо).
8. На підставі позитивного рішення складається акт обстеження музею за формою, що додається (додаток 4), який разом з копіями положення про музей (статуту), наказу керівника закладу про його створення, паспортом подається до Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінь освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
9. Реєстрація музеїв проводиться за заявочним принципом протягом 15 робочих днів. Міністерство освіти і науки Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації зобов'язані протягом цього терміну видати свідоцтво про реєстрацію, зразок якого додається (додаток 5), і в десятиденний термін подають клопотання до Міністерства освіти і науки України щодо включення музеїв до загального реєстру та їх паспорти. Про видачу свідоцтва робиться запис в реєстраційному журналі обліку, форма якого додається (додаток 6).
10. Перереєстрації підлягають музеї у разі зміни назви та профілю музею.
11. Музей, який припинив свою діяльність або, діяльність якого не відповідає вимогам Положення про музей при навчальному закладі, який перебуває у сфері управління Міністерства освіти і науки України, знімається з обліку відповідним органом управління освітою. Районний (міський) орган управління освітою вносить зміни до територіального реєстру музеїв шляхом інформування Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим, управлінь освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Міністерство освіти і науки Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласні, Київська та Севастопольська міських державних адміністрацій подають відповідну інформацію до Міністерства освіти і науки України.
Додаток 1 до пункту 4 Порядку обліку музеїв при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України
Уніфікований паспорт музею Код музею I. Повна назва музею II. Профіль музею III. Форма власності IV. Засновник, власник V. Підпорядкування VI. Заклад, що здійснює методичне керівництво VII. Статус VIII. Категорія за групою оплати праці IX. Адреса музею, телефон, факс X. Короткі історичні відомості (дата заснування з посиланням на джерела) XI. Структура музею XII. Керівний склад музею 1. Директор музею, зав.філіалом чи відділом 2. Заступник директора з наукової роботи 3. Головний хранитель XIII. Персонал музею: 1. всього працівників; 2. наукових працівників та екскурсоводів, з них: 3. мають вчений ступінь; 4. мають вищу фахову освіту; 5. мають вищу освіту XIV. Нерухомі пам'ятки історії та культури у складі музею: 1. загальна кількість, з них: 2. музеєфіковані; 3. немузеєфіковані. XV. Характеристика музейного приміщення: 1. кількість будівель; 2. спеціально побудоване (автори, коли); 3. пристосоване; 4. пам'ятки архітектури чи історії (короткі історичні відомості). XVI. Технічний стан будівель: 1. потребує реставрації; 2. потребує капітального ремонту; 3. аварійне приміщення; 4. належний стан. XVII. Площа музею: 1. загальна; 2. експозиційна; 3. фондосховища; 4. кінолекційного залу; 5. виставочних залів; 6. прилеглої території; 7. експозицій просто неба; 8. реставраційної майстерні; 9. фотолабораторії; 10. таксидермічної лабораторії; 11. інші. XVIII. Охорона музею: 1. дата та номер документа про взяття під охорону; 2. відомча охорона; 3. міліцейська охорона; 4. сторожова охорона; 5. охоронно-пожежна сигналізація; 6. пункт централізованого спостереження; 7. промислова телевізійна установка. XIX. Технічне оснащення музею: 1. світло-, звуко-, аудіообладнання, монітори, фонотеки, лабораторії для фонозапису; 2. автоматизована система обліку і накопичення інформації; 3. фотокінообладнання, засоби поліграфії; 4. інше. XX. Фонди музею: 1. загальна кількість одиниць збереження; 2. кількість музейних предметів основного фонду; 3. кількість музейних предметів, що входять до Державного реєстру національного культурного надбання. XXI. Характеристика експозиційних розділів: 1. назва розділу; 2. дата останньої реекспозиції; 3. кількість експонатів основного фонду. XXII. Режим роботи музею. XXIII. Дата складання паспорта. XXIV. Печатка музею і підпис директора.
Додаток 2 до пункту 4 Порядку обліку музеїв при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України
Рекомендації до порядку заповненню уніфікованого паспорта музею
Уніфікований паспорт (далі - паспорт) складається у 3-х примірниках: перший примірник - у музеї; другий - у відповідному органі управління освітою; третій - в Українському державному центрі туризму і краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки України. Після реєстрації (перереєстрації) музею паспорт з відміткою про реєстрацію зберігається в музеї. Паспортні дані музеїв, які працюють на правах філіалів і відділів, у паспорти головних музеїв не включаються.
Код музею складається: 1. Перші дві-три літери з титульної назви музею. 2. Перша літера профілю музею.
Дріб 3. Категорія за групою оплати праці. 4. Перша літера статусу музею.
Приклад 1. І. Дніпропетровський історичний музей ім.Д.І.Яворницького ІІ. Профіль - історичний VII Статус – не юридична особа VIII. Категорія за групою оплати праці - 1 Код: ДнI/1 Приклад 2. І. Охтирський краєзнавчий музей ІІ. Профіль - краєзнавчий VII Статус – філіал VIII. Категорія за групою оплати праці - 2 Код: ОхтК/2Ф. У разі зміни паспортних даних, відомості про них, завірені печаткою органу, що зареєстрував музей, у 10-денний термін надсилаються до Міністерства освіти і науки України.
До розділу I. Повна назва музею Вказується повністю і повинна відповідати назві, прийнятій у документах про заснування або в документах про зміну назви музею.
До розділу II. Профіль музею Визначається відповідно до Закону України "Про музеї та музейну справу" ( 249/95-ВР ).
До розділу III. Форма власності Вказується належність до однієї з форм власності (державна, комунальна, приватна, колективна та ін.).
До розділ V. Підпорядкування Назва закладу.
До розділу VII. Статус музею Вказується, чи є музей юридичною особою, чи працює на правах філіалу або окремого відділу. Музеям, які працюють на правах філіалів і окремих відділів, слід вказати також повну назву головного музею, структурним підрозділом якого вони є.
До розділу IX. Адреса музею, телефон, факс Вказується повна адреса (поштовий індекс, область, район, населений пункт, вулиця, номер будинку).
До розділ XII. Керівний склад музею У пунктах 1-3 розділу вказуються прізвище, ім'я та по батькові, освіта, спеціальність, стаж роботи в музеї.
До розділу XIII. Персонал музею У пункт 3 вноситься кількість наукових працівників та екскурсоводів, які мають вчений ступінь з дисциплін, що відповідають профілю музею. Дані пункту 3 в пункти 4, 5 не включаються. У пункті 4 вказується кількість наукових працівників та екскурсоводів, які мають вищу освіту з спеціальностей "Музеєзнавство та охорона пам'яток історії та культури", а також спеціальностей, що відповідають профілю музею. У пункт 5 вноситься кількість наукових працівників та екскурсоводів, які мають вищу освіту з спеціальностей, що не відповідають профілю музею. Сума даних пунктів 3, 4, 5 повинна відповідати даним пункту 2.
До розділу XV. Характеристика музейного приміщення Дані пунктів 2, 3, 4 подаються окремо по кожній будівлі.
До розділу XVI. Технічний стан будівель Дані подаються окремо по кожній будівлі.
До розділу XVII. Площа музею Дані подаються в цілому по музею і окремо по кожному приміщенні (будівлі).
До розділу XVIII. Охорона музеїв Дані подаються окремо по кожній будівлі.
До розділу XIX. Технічне оснащення музею Пункт 1 передбачає дані про наявність у музеї спеціального світлотехнічного, звукотехнічного, проекційного, телевізійного обладнання; аудіовізуальних засобів; засобів захисту від ультрафіолетових, інфрачервоних та інших випромінювань. У пункті 2 вказується наявність електронно-обчислювальних машин. У пункті 3 вказується обладнання фотокінолабораторій, апаратура для мікрофільмування і засоби малої поліграфії.
До розділу XX. Фонди музею У пункт 1 вноситься кількість музейних предметів основного фонду та кількість предметів науково-допоміжного фонду, які перебувають у фондах та експозиції музею. У пункт 3 вноситься кількість експонатів, що мають виняткову культурну та історичну цінність.
До розділу XXI. Характеристика експозиційних розділів У пункті 3 вказується кількість експонатів, що знаходиться в стаціонарних експозиціях музею.
До розділ XXII. Режим роботи музею Слід вказати час роботи музею та вихідні дні.
Додаток 3 до пункту 6 Порядку обліку музеїв при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України
Форма загального реєстру музеїв при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України
1. Кількість музеїв (всього) З них: - у загальноосвітніх навчальних закладах (школах-інтернатах, гімназіях, ліцеях, дитячих будинках) - у позашкільних навчальних закладах - у професійно-технічних навчальних закладах - у вищих навчальних закладах - у сільській місцевості
2. Музеї за профілями: 2.1. Історичні З них: - широкого історичного профілю - військово-історичні - історії освіти (навчального закладу) - інші 2.2. Археологічні 2.3. Краєзнавчі 2.4. Природничі 2.5. Літературні 2.6. Мистецькі 2.7. Етнографічні 2.8. Технічні 2.9. Галузеві 2.10. Інші профілі
3. Приклади найбільш цікавого досвіду роботи музеїв.
4. Основні тенденції розвитку музеїв.
Додаток 4 до пункту 8 Порядку обліку музеїв при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України
АКТ ОБСТЕЖЕННЯ МУЗЕЮ
Складається комісією (прізвище, ім’я та по батькові, посада) ________________________________________________________________________________________________________________________________________
ВИСНОВКИ КОМІСІЇ 1. Назва музею______________________________________________________ 2. Профіль музею ___________________________________________________ 3. Адреса закладу освіти, телефон, факс ________________________________ 4. Засновник музею ________________________________________________ 5. Дата заснування музею, № наказу ___________________________________ 6. Керівник музею (прізвище, ім’я та по батькові, посада, стаж роботи в музеї)_______________________________________________________________ 7. Заклад, що здійснює методичне керівництво (назва, адреса, телефон)____________________________________________________________ 8. Характеристика музейного приміщення (кімната, декілька кімнат, окрема будівля; наявність фондосховища; загальна площа в м2 та окремо по кожній кімнаті; технічний стан приміщення)_____________________________________ 9. Фонди музею (загальна кількість експонатів за інвентарною книгою: з них музейних предметів основного фонду та музейних предметів, що входять до Державного реєстру національного культурного надбання)__________________ 10. Стан обліку музейних предметів (наявність інвентарної книги; повнота та якість записів) ______________________________________________________ 11. Умови зберігання оригінальних матеріалів в експозиції (в сховищі) (ступінь захисту їх від забруднення, вологості, вицвітання, механічних пошкоджень, крадіжок) _______________________________________________ 12. Характеристика експозиційних розділів (назва розділу, дата останньої реекспозиції, кількість експонатів основного фонду) _______________________ 13. Рівень художнього оформлення експозиції (професійне; силами педколективу, учнів; потребує переоформлення) __________________________ 14. Технічне оснащення музею _______________________________________ 15. Характеристика просвітницької роботи (кількість екскурсій, учбових занять, масових заходів, виставок за 1-3 роки) ____________________________ 16. Наявність документації музею (статуту, інвентарної книги, книг обліку відвідувачів, проведення екскурсій, масових заходів, плану роботи тощо) _____ 17. Організаційна робота музею (рада музею, її кількісний та персональний склад, основні сектори; опікунська рада, її кількісний та персональний склад) 18. Режим роботи музею ___________________________________________ 19. Пропозиції комісії______________________________________________
Голова комісії Підпис Члени комісії Підписи М.П. Дата складання акту
Примітка: Акт складається в трьох примірниках, які затверджуються печаткою відповідним органом управління освітою. Один примірник подається Кримському республіканському, обласному, Київському та Севастопольському міським центрам туризму і краєзнавства учнівської молоді, станцію юних туристів; другий – залишається у відповідному органі управління освітою, третій – в навчальному закладі, при якому створено музей.
Додаток 5 до пункту 9 Порядку обліку музеїв при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України
Свідоцтво №
про реєстрацію музею при навчальному закладі, що перебуває у сфері управління Міністерства освіти і науки України
(Повна назва музею)
зареєстрований ____________________________________________ (назва органу управління освітою)*
Адреса музею ______________________________________________
* Міністерство освіти і науки Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласної, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
Посада керівника органу управління освітою підпис прізвище, ініціали
М.П.
“____”______________20__ __р.
Додаток 6 до пункту 9 Порядку обліку музеїв при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України
Журнал реєстрації музеїв при навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України
№№ п/п Дата Повна назва музею Реєстраційний № Примітка
Примітка: перші дві цифри реєстраційного номера вказують на область. Області мають наступні номери:
АР Крим – 01 Миколаївська – 15 Вінницька – 02 Одеська – 16 Волинська – 03 Полтавська – 17 Дніпропетровська – 04 Рівненська – 18 Донецька – 05 Сумська – 19 Житомирська – 06 Тернопільська – 20 Закарпатська – 07 Харківська – 21 Запорізька – 08 Херсонська – 22 Івано-Франківська – 09 Хмельницька – 23 Київська – 10 Черкаська – 24 М. Київ – 11 Чернівецька – 25 Кіровоградська – 12 Чернігівська – 26 Луганська – 13 м. Севастополь – 27 Львівська – 14
Інші цифри проставляє область. Наприклад, музей Вінницької області має №02-01, 02-02, 02-03 тощо. Реєстраційний журнал має бути прошнурований, пронумерований та завірений печаткою Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. Журнал у відповідального за реєстрацію музеїв.
|
Категория: Краеведение | Добавил: alla (02.03.2009)
|
Просмотров: 2321 | Комментарии: 2
| Рейтинг: 0.0/0 |
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи. [ Регистрация | Вход ]
|
|
|
|